
Jak sama nazwa wskazuje styl kolonialny odnosi się do aranżacji wnętrz stosowanych w koloniach brytyjskich w Afryce i Azji. Łączy on w sobie kilka istotnych elementów, które czynią go niepowtarzalnym. Wyjaśniamy, czym charakteryzuje się styl kolonialny.
Styl kolonialny – najważniejsze cechy
Wbrew pozorom styl kolonialny nie jest banalny i pretensjonalny. Tego typu aranżacje pozwalają na rozwiniecie artystycznej duszy i stworzenie niepowtarzalnego klimatu w wybranych wnętrzach. Najważniejsze cechy omawianego stylu to:
- możliwość wykorzystania bardzo wielu barw – najczęściej spotykane to biały oraz beżowy, jednak styl kolonialny pozwala na użycie kolorów, takich jak: czarny, zielony, brązowy i wielu innych.
- wykorzystanie naturalnych materiałów – styl kolonialny oznacza konieczność posiłkowania się ekologicznymi materiałami. Mogą to być: bawełna, len, egzotyczne drewno oraz kamień.
- stosowanie mebli i dekoracji o dużych gabarytach.

Meble i dodatki w stylu kolonialnym
Meble w stylu kolonialnym powinny być wykonane z egzotycznych gatunków drewna, takich jak: heban, palisander lub mahoń. Tego rodzaju meble są niezwykle odporne na uszkodzenia mechaniczne, atrakcyjne wizualnie i trwałe. Często stosowane meble kolonialny to: szafy, komody, ozdobne witryny, biblioteczki oraz dużej wielkości kufry i skrzynie. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie lżejszych krzeseł i foteli z naturalnych materiałów, takich jak: rattan, wiklina lub bambus. Osobną kwestię stanowią dekoracje, bez których styl kolonialny nie byłby tak wyróżniający. W wielu tego typu aranżacjach można spotkać duże, bogato zdobione zegary z wahadłem. Inne popularne rozwiązanie to stosowanie dekoracji charakterystycznych dla grup etnicznych zamieszkujących daną kolonię. W przypadku Afryki będą to plemienne maski lub dywany imitujące skórę dzikich zwierząt. Urządzając wnętrze w stylu etnicznym nie można zapominać o roślinach. W tym wypadku najlepiej postawić na gatunki egzotyczne, które nadadzą pomieszczeniu klimatu rodem z Czarnego Lądu lub Azji.