Zastosowanie lamp podłogowych we wnętrzach po raz pierwszy pojawiło się we Francji pod koniec XVII wieku. Od tego czasu przeszły wiele zmian, ale nie straciły na aktualności. Dzisiejsze modele to nie tylko źródło światła, ale kompletne dzieło sztuki w tradycyjnym wydaniu lub w zupełnie nowej koncepcji – wybór jest ogromny. Ze względu na tak dużą różnorodność, przed zakupem modelu do domu dobrze jest dowiedzieć się jak najwięcej o tym typie oprawy.
Przeznaczenie lamp podłogowych
Lampy podłogowe (https://macodesign.eu/lampy-podlogowe-stojace) mają różne zastosowanie, w zależności od tego, którą warto wybrać i jakie ma parametry. Jeśli potrzebujesz lampy do czytania – lepiej wybrać specjalny model z dodatkową lampką i/lub stolikiem. W tym przypadku można zapewnić sobie maksymalny komfort podczas wykonywania ulubionej czynności. Moc lamp w tym przypadku powinna być wystarczająca, aby rozróżnić wszystkie szczegóły bez nadwyrężania oczu. Lampy podłogowe służą również jako oświetlenie dekoracyjne lub uzupełnienie kompozycji świetlnej.
Dużą rolę odgrywa rodzaj pomieszczenia:
Pokój dzienny. W tym pokoju odpowiednie jest umieszczenie lampy podłogowej w pobliżu przedmiotów dekoracyjnych (stojaki, półki) lub w kąciku do czytania. Może być również stosowany do wypełniania nieistotnych pustych przestrzeni.

Sypialnia. Często lampa podłogowa zastępuje szafkę nocną. Modele stołowe sprawdzają się jako podstawki pod książki, zegary, ramki na zdjęcia, a także są świetnym źródłem kierunkowego światła do czytania. Pojedyncze łóżko jest wygodniejsze z szafką nocną po jednej stronie i lampą podłogową po drugiej.
Wymiary lamp podłogowych
Ważną kwestią jest rozmiar lampy podłogowej. Nie jest dobrym pomysłem wybieranie smukłych i zgrabnych modeli do pomieszczeń z solidnymi meblami, ponieważ zepsuje to całą kompozycję. Jest też odwrotnie – ogromna lampa podłogowa wyglądałaby niezręcznie w minimalistycznym wnętrzu.
Ważnym czynnikiem jest również wysokość sufitu. W niskich pomieszczeniach wysoka lampa podłogowa wyglądałaby nie na miejscu. Ale również zbyt niskie źródło światła powodowałoby dyskomfort poprzez odblaski na meblach, monitorach komputerowych, obniżając poziom komfortu. Odpowiednie proporcje to jeden z kluczy do pięknego i harmonijnego wnętrza.